Štruktúra webstránky

Pri tvorbe webstránky treba celý obsah a štruktúru webu najprv naplánovať. Treba vedieť, čo bude stránka obsahovať,ako bude celý obsah rozdelený do podstránok, menu, navigácia a rozdelenie jednotlivých prvkov na webe. Rovnako ako murár, ktorý stavia dom, potrebuje pevný základ, na ktorom bude ďalej stavať.

Keď otvoríte nejaký web, väčšinou má každý z nich klasickú štruktúru, ktorá je rozdelená na hlavné menu, prípadne aj doplnkové menu. To, koľko druhov menu sa dá vytvoriť na danom webe, závisí od šablóny, ktorá je na stránke nainštalovaná. Existuje mnoho bezplatných aj platených šablón, z ktorých sa dá vyberať podľa účelu webstránky. Avšak bezplatné verzie ponúkajú väčšinou len základné rozloženie do dvoch menu.

Hlavné menu by sa malo nachádzať hore v záhlaví webu a obsahuje tieto najdôležitejšie podstránky :

a

Úvod

a

Služby

a

Referencie

a

Kontakt

a

Blog

V prípade, že sa jedná o prezentačnú webstránku firmy, takáto prehľadná štruktúra webstránky úplne stačí. Obsahuje všetky dôležité prvky a návštevník webu rýchlo nájde informácie, ktoré hľadá.

Predpokladá sa, že logo bude v ľavom hornom rohu a po kliknutí naň sa vždy zobrazí domovská stránka.

Doplnkové menu vytvárame pri rozsiahlejších stránkach, kde je napr. s prezentačným webom spojený aj obchod (e-shop). Do tohto menu sa pridajú podstránky ako napr.:

a

Produkty

a

Nákupný košík

a

Pokladňa

a

Zákaznícka sekcia

a

Doprava, Platby atď.

Čo je to UX Dizajn ?

UX dizajnér dobre pozná správanie, návyky a potreby návštevníka webu a na základe toho dokáže navrhnúť štruktúru celého webu. Používatelia internetu sú väčšinou zvyknutí na určité rozloženie prvkov a ovládanie webstránok. Preto očakávajú to isté aj od ostatných webov, pri ktorých už intuitívne hľadajú základné prvky na tom istom mieste.

UX dizajn je skratka z anglického slovného spojenia user experience, čo v preklade znamená “ používateľská skúsenosť, zážitok „. Úlohou UX dizajnéra je teda dosiahnuť, aby sa návštevník na webstránke vedel ľahko a rýchlo orientovať, aby našiel presne to, čo hľadá. Z pohľadu návštevníka webu je preto prehľadná a zrozumiteľná štruktúra webstránky veľmi dôležitá.

Keď máme návrh a štruktúru webu hotovú, môžeme začať tvoriť obsah webstránky.

Text : Petra Oláhová

Zdroj Foto : Unsplash, Pixabay

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať

Podobné články

Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?

Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?

Často sa stretávam s otázkou, koľko stojí vytvorenie webovej stránky. Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, pretože výsledná cena závisí od...

Je váš web (ne) bezpečný?

Je váš web (ne) bezpečný?

Ak na svojich stránkach ešte nepoužívate zabezpečený protokol HTTPS, mali by ste zbystriť pozornosť!Internetový prehliadač Google Chrome začal od...

Pin It on Pinterest

Share This