Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?

kolko stoji vytvorenie webovej stranky

Často sa stretávam s otázkou, koľko stojí vytvorenie webovej stránky. Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, pretože výsledná cena závisí od tvojich požiadaviek a funkcionalít webu. Je to rovnaké, ako keď chceš stavať a opýtaš sa, koľko stojí dom. Neexistuje na to jednoznačná odpoveď, ale ak aspoň definuješ, koľko chceš mať izieb, alebo chceš mať aj podlahové kúrenie či kvalitnú strešnú krytinu, potom sa už vieme od nejakej sumy odraziť.

Cena webovej stránky teda závisí od toho, na aký účel ju chceš používať.

 • Potrebuješ prezentačný web pre tvoju firmu alebo len osobný blog?

 • Koľko podstránok má mať tvoj web?

 • Chceš si založiť e-shop a predávať produkty?

 • Potrebuješ komplexné online riešenie s rezervačným systémom?

 • Inzertný portál?

 • A čo multijazyčná stránka preložená do viacerých jazykov?

Ak sa teda rozhodneš pre vytvorenie webu, je potrebné si zadefinovať ciele a požiadavky webu. Do detailov. Dôležitá je komunikácia medzi klientom a tvorcom webovej stránky. Treba položiť a zodpovedať mnoho otázok na to, aby sme vedeli odhadnúť strávený čas na vytvorenie potrebných funkcíí webu a stanoviť tak výslednú cenu.

# Web zadarmo alebo urob si sám

Dnes už existuje mnoho platforiem, na ktorých si vieš webstránku vytvoriť aj zadarmo. Patrí sem aj WordPress, ktorý ponúka mnoho bezplatných šablón aj funkcií. V nedávnom článku som písala, ako si vytvoriť jednoduchú webstránku. Ak si ale začiatočník, a nevyznáš sa v technických veciach webových riešení, nezvládneš to ľahko, a kým sa to všetko naučíš, zaberie ti to mnoho času. A čas sú peniaze.

Ľudia majú často veľmi skreslenú predstavu o tom, čo obnáša vytvorenie webstránky z technického hľadiska a koľko hodín práce si to vyžaduje. „Web si predsa vyklikáš za pár hodín, hlavne keď máš predpripravenú šablónu“… Jasné! Ale čo zmena dizajnu, nasadenie špeciálnych funkcií, testovanie…

Na trhu nájdeš aj služby, ktoré bombardujú internet s frázami ako: „Vytvor si webstránku zadarmo“ alebo „Vlastná webstránka za 5 minút“. Takéto free služby sú síce fajn, ale ak to s webom myslíš vážne, tak ich neodporúčam. Prečo?

 • nemôžeš mať vlastnú doménu, namiesto tvojafirma.sk bude vyzerať názov takto: tvojafirma.estranky.sk alebo tvojafirma.webnode.sk
 • na webstránke budeš mať rôzne reklamy
 • nie je to celkom zadarmo, pretože ak chceš pokročilejšie funkcie, alebo vykonať nejaké úpravy, zmeniť dizajn, musíš si za to zaplatiť (väčšinou formou mesačného poplatku)

# Freelancer vs. digitálna agentúra

Cena za vytvorenie webovej stránky závisí aj od toho, kto a akým spôsobom ju vytvorí. Vytvoriť webstránku sa dá rôznymi spôsobmi a postupmi. Ak pošleš svoje zadanie a požiadavky na tvoj web niektorým freelancerom a agentúram, dostaneš rozličné odpovede a cenu od 200 eur až po tisíce eur za ten istý projekt.

Freelancer je osoba, webdizajnér, ktorý pracuje sám a celý web ti vytvorí za oveľa nižšiu cenu, ako agentúra. Weby tvorí väčšinou v nejakom redakčnom systéme, má s ním skúsenosti a vie ti vytvoriť kvalitnú a profesionálnu webstránku. Ceny sa pohybujú väčšinou od 200 eur do pár stoviek. Závisí to samozrejme od požiadaviek a funkcií, ktoré chceš mať na webe.

V digitálnej agentúre sa na tvorbe webovej stránky podieľa viacčlenný tím (programátor, grafik, copywriter, SEO špecialista, webdizajnér) a preto si za vytvorenie webstránky priplatíš omnoho viac. Voľba agentúry je vhodná v prípade, ak je tvoj projekt rozsiahly a potrebuješ kompletný balík služieb pre tvoje online podnikanie, od návrhu loga a grafiky, cez vytvorenie webu, až po marketing a SEO služby.

Pri tvorbe webstránky v agentúre musíš rátať s časom stráveným komunikáciou, kontrolou a schvaľovaním návrhov, tvorbou grafiky alebo čakaním na nový návrh. V konečnom dôsledku to môže trvať niekoľko týždňov, ba dokonca mesiacov, kým budeš mať hotový a plne funkčný web.

V agentúre ťa môže odradiť aj vysoká cena a preto ak máš limitovaný rozpočet, vyber si radšej freelancera, ktorý ti vytvorí rovnako kvalitný web. Ceny za vytvorenie webstránky v digitálnej agentúre sa pohybujú zvyčajne od niekoľko stoviek až po tisícky eur (600€ – 3000€). Aj tu závisí výsledná cena samozrejme od požiadaviek a funkcií webu.

# Dodatočné náklady na webovú stránku

V tomto článku som chcela priblížiť a poukázať na otázku, koľko stojí vytvorenie webovej stránky ako samotnej služby za tvorbu. Treba však spomenúť aj to, že na fungovanie stránky potrebuješ aj doménu a hosting, ktorý si budeš platiť ročne u poskytovateľa webhostingových služieb. Cena domény sa pohybuje okolo 10-14 eur na jeden rok, hosting od 30-40 eur na rok. Spolu to vychádza približne na 40-60 eur ročne. Čo je doména a webhosting som písala v minulom článku.

# Servis webovej stránky po dokončení projektu

Po vytvorení tvojho webu sa predpokladá, že sa o neho budeš aj starať a samozrejme rozširovať jeho obsah. Nahrávať nové obrázky do portfólia, napísať nejaký článok, pridať produkty alebo zmeniť informácie na stránke. Webstránku treba aj pravidelne aktualizovať a kontrolovať, či všetko správne funguje.

Zaberie to 2-4 hodiny za mesiac, ale ak na to nemáš čas, alebo nemáš rád technické záležitosti, vhodným riešením je ponechať správu webovej stránky na agentúru alebo freelancera, ktorý ju vytvoril.

Táto doplnková služba je spoplatnená buď mesačným poplatkom alebo raz za čas, podľa dohody. Ceny balíkov sú rôzne v závislosti od veľkosti stránky a požiadaviek, zvyčajne už od 20 eur mesačne. Výhodou je hlavne to, že sa o web nemusíš starať. Prečítaj si môj posledný článok, prečo je dôležitý pravidelný servis a údržba webovej stránky.

To, či si na vytvorenie webstránky vyberieš freelancera alebo agentúru, závisí len od teba a od tvojho rozpočtu. Avšak na otázku, koľko stojí vytvorenie webovej stránky je potrebné hlavne:

 • zadefinovať ciele a požiadavky webovej stránky
 • komunikovať, pýtať sa do detailov
 • vedieť presne určiť požadované funkcie

Investovať niekoľko stoviek do kvalitnej webstránky je však v prepočte na mesiac minimálna položka do tvojich nákladov, pretože webová stránka je nástroj pre tvoje podnikanie, ktorý pracuje 24 hodín, 7 dní v týždni a 365 dní v roku.

Text : Petra Oláhová

Foto : Autor : Petra Oláhová + Pixabay Foto

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať

Podobné články

Je váš web (ne) bezpečný?

Je váš web (ne) bezpečný?

Ak na svojich stránkach ešte nepoužívate zabezpečený protokol HTTPS, mali by ste zbystriť pozornosť!Internetový prehliadač Google Chrome začal od...

Ako vytvoriť jednoduchú webstránku

Ako vytvoriť jednoduchú webstránku

Tvorba webových stránok si vyžaduje určité IT znalosti, ale nie je to žiadna atómová fyzika. Chceš mať svoj osobný blog alebo jednoduchú webstránku?...

Pin It on Pinterest

Share This