Doména a webhosting

Ak ste sa rozhodli pre vytvorenie webstránky, prvé, čo potrebujete, je registrácia domény. Doména je názov vašej stránky na internete, napr. www.vasadomena.sk, názov mojej domény je pixweb.sk.

Ako vybrať názov domény?

Pri výbere názvu vašej domény dbajte na to, aby doména vystihovala to, čo bude web stránka reprezentovať, napr.názov vašej firmy, obchodu, produktu alebo služby. Názov domény môže byť aj vaše meno, možnosti sú neobmedzené, pozor však na názvy cudzích slov, aby v preklade neobsahovali neetické výrazy.

Doména by mala byť ľahko zapamätateľná. Niekedy je naozaj veľmi ťažké vybrať ten správny názov, pretože všetky dobré názvy sú už obsadené. Dobre si premyslite, aký názov si vyberiete, pretože ten sa po registrácii už nedá zmeniť. Radšej sa na to vyspite a ak si myslíte, že ste vybrali ten najlepší názov pre váš web, a doména je voľná, tak nečakajte a zaregistrujte ju.

Pri výbere koncovky si môžete vybrať generickú (org, com, net) alebo národnú (sk, cz, hu, at, eu). Berte do úvahy vašu cieľovú skupinu na webe, ak sa teda chcete prezentovať alebo predávať na Slovensku, odporúčam koncovku .sk. Doménu je možné si zaregistrovať už od 8,90 eur na jeden rok. Všeobecne sa potom každý rok predlžuje, ak však vo vašom webe vidíte dlhoročný potenciál, doménu si môžete registrovať aj na niekoľko rokov dopredu.

V opačnom prípade, ak ju nebudete chcieť ďalej používať, tak ju necháte exspirovať, čiže registráciu si nepredĺžite a bude voľná pre niekoho iného. Pozor si dajte na podvodníkov a obchodníkov s doménami, doménu aj webhosting odporúčam registrovať od overených poskytovateľov týchto služieb. Moje domény sú registrované u spoločnosti Websupport a som s nimi spokojná.

Keď už máte doménu registrovanú, ďalším krokom je zaobstaranie kvalitného webhostingu. Webhosting je priestor na serveri, kde sú uložené všetky súbory vašej stránky, ako aj databáza celého webu. Poskytovateľ týchto služieb vám prenajíma priestor na serveri, kde bude vaša doména a súbory vášho webu.

Pri výbere webhostingu je potrebné zvážiť, aký veľký priestor na váš web potrebujete. To znamená, že na jednoduchú prezentačnú stránku alebo blog vám bude stačiť priestor 3 GB za cca 2,50 eur mesačne. V prípade rozsiahlej web stránky alebo e-shopu je potrebný väčší priestor, 50 až 100 GB za cca 8-9 eur mesačne. Ak sa nevyznáte v doménach a hostingu, rada vám s tým pomôžem alebo poradím.

Text : Petra Oláhová

Zdroj Foto : Unsplash, Pixabay

Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať

Podobné články

Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?

Koľko stojí vytvorenie webovej stránky?

Často sa stretávam s otázkou, koľko stojí vytvorenie webovej stránky. Na túto otázku je veľmi ťažké odpovedať, pretože výsledná cena závisí od...

Je váš web (ne) bezpečný?

Je váš web (ne) bezpečný?

Ak na svojich stránkach ešte nepoužívate zabezpečený protokol HTTPS, mali by ste zbystriť pozornosť!Internetový prehliadač Google Chrome začal od...

Pin It on Pinterest

Share This