Nechali ste si vytvoriť webovú stránku a myslíte, že tým je všetko vybavené? O webstránku sa musíte aj starať a pravidelne ju aktualizovať. Je to rovnaké, ako keď si kúpite nové auto, ktoré tiež potrebuje vymeniť olej či skontrolovať pneumatiky.
WordPress pravidelne prináša nové aktualizácie, ktoré by ste nemali zanedbať. Aktualizácie obsahujú nové fukcionality, odstránenie chýb a nedostatkov predchádzajúcej verzie. Avšak najdôležitejším faktorom pravidelnej aktualizácie je bezpečnosť vašej stránky. Útočník vie totiž ľahšie napadnúť zastarané verzie, najčastejšie sa snaží získať dáta z webu alebo vložiť do stránky škodlivý kód.
Keďže WordPress je slobodný softvér s otvoreným zdrojovým kódom a každý ho môže študovať a vylepšovať, je to pre hackerov skvelá príležitosť na to, ako nájsť bezpečnostnú chybu a dostať sa tak do webovej stránky. Aby ste sa vyhli takýmto útokom, pravidelne kontrolujte dostupnosť aktualizácií a váš web udržujte vždy v najnovšej verzii.
# Aktualizácia WordPressu
Všetky menšie aktualizácie, ktoré opravujú menšie chyby a nedostatky sa nainštalujú automaticky, avšak hlavné aktualizácie jadra WordPressu musíte vykonať manuálne. Napríklad pred niekoľkými mesiacmi vyšla veľká aktualizácia WordPressu na verziu 5.0, ktorá priniesla mnoho zmien (medzi nimi aj nový editor Gutenberg).
Informácie o aktualizáciách sú dostupné v administrácii webu.
# Aktualizácia šablóny a pluginov
Šablónu vášho webu aj pluginy musíte aktualizovať tiež manuálne. Tieto aktualizácie obsahujú nové funkcie a vylepšenia. Prémiové (platené) šablóny a pluginy sú častejšie aktualizované, pretože ich vývojári na nich neustále pracujú a vylepšujú ich funkcie.
Po každej aktualizácii si pre istotu skontrolujte celý web, či všetko na stránke správne funguje.
# Zálohovanie
Počas aktualizácie ktorejkoľvek súčasti webu sa môže stať niečo neočakávané. Napríklad ak vám počas inštalácie vypadne sieť wifi, alebo sa môže stať, že niektoré pluginy nebudú kompatibilné so šablónou alebo s jadrom WordPresu. Takéto neočakávané situácie môžu spôsobiť nefunkčnosť webu alebo rozbitie grafiky.
Pred každou manuálnou aktualizáciou sa preto odporúča zálohovať všetky údaje webu, čo umožňuje vrátiť stránku do pôvodného stavu v prípade, ak sa niečo pokazí.
Po vydaní každej novej verzie môžete s aktualizáciou trochu počkať, avšak tento proces neodkladajte príliš dlho. Často sa totiž stáva, že majitelia webov ani nevedia o potrebe aktualizícií alebo ich jednoducho podceňujú.
Ignorovať aktualizácie sa skutočne nevypláca, pretože aktualizácia príliš zastaraných modulov je časovo náročná a vo výnimočných prípadoch sa môžu vyskytnúť problémy a situácie, pri ktorých existuje iba jediné riešenie, vytvoriť kompletne nový web.
Ak sa obávate, že si s aktualizáciou neviete poradiť, zverte svoj web do rúk odborníka, ktorý sa v danej oblasti vyzná alebo využite niektorú službu z ponúkaných balíčkov starostlivosti o váš web, ktorých súčasťou sú aj pravidelné aktualizácie.
Text : Petra Oláhová
Foto : Autor : Petra Oláhová + Pixabay Foto
Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať